Page 1
Page 2
Page 3
Page 4
Page 5
Page 6
Page 7
Page 8
Page 9
Page 10
Page 11
Page 12
Page 13
Page 14
Page 15
Page 16
Page 17
Page 18
Page 19
Page 20
Page 21
Page 22
Page 23
Page 24
Page 25
Page 26
Page 27
Page 28
Page 29
Page 30
Page 31
Page 32
Page 33
Page 34
Page 35
Page 36
Page 37
Page 38
Page 39
Page 40
Page 41
Page 42
Page 43
Page 44
Page 45
Page 46
Page 47
Page 48
Page 49
Page 50
Page 51
Page 52
Page 53
Page 54
Page 55
Page 56
37 ADMINISTRATION Mike Ryan Artistic Director Aimee Zygmonski Managing Director Lydia C. Bushfield Production Manager Susan Dormanen Company Manager Cheryl Games Communications Director Elizabeth Levy Community Partnerships and Internship Coordinator Alexis Rossini Development Associate William Wright Volunteer Coordinator Alexi Schroeder Administrative Intern Elizabeth Gummere Finance Spencer K. Jones Finance Sandy Kurz Advertising Sales ARTISTIC ASSOCIATE ARTISTS Marco Barricelli B Modern Paul Whitworth ACTING COMPANY Mary Cavett Patty Gallagher Sierra Jolene Kurt Meeker Kipp Moorman Toby Onwumere Melinda Parrett Steve Pickering Mike Ryan Josh Saleh Brian Smolin Suzanne Sturn Greta Wohlrabe INTERN COMPANY Carlos Angel-Barajas Allen Darby Turner Frankosky Madison Kisst Isabel Pask Darek Riley Sharon Shao Sarah Traisman STUDENTS FROM WEST CREATIVE PERFORMING ARTS Althea Coffey Napoleon Jimenez Ezra Knox DIRECTION AND MOVEMENT Kirsten Brandt Director Katherine Burris Director Laura Gordon Director Art Manke Director Paul Cook Assistant Director Sarah Kate Anderson Assistant Director Bettina Mueller-Tuescher Assistant Director Kit Wilder Fight Choreographer Zak Bauman Choreographer Kieran Beccia Directing Intern Nabra Nelson Directing Intern Sara Czarnecki Stage Combat Intern STAGE MANAGEMENT Deidre Rose Holland Stage Manager Olivia Murphy Stage Manager Leslie M. Radin Stage Manager Emily James Stage Manager Rachel Garlington Assistant Stage Manager Marissa Putnick Assistant Stage Manager Chris Waters Assistant Stage Manager Claire Idstrom Stage Management Intern Victoria Iriberri Stage Management Intern Amanda Marshall Stage Management Intern Kirti Nuthi Stage Management Intern DRAMATURGY TEXT AND LANGUAGE Michael Warren Textual ConsultantDramaturg Ariane Helou Dramaturg Mara Sherman Dramaturg Wendy Burr Dramaturg Kerri Blake Cavanaugh Dramaturgy Intern Stephen Richter Dramaturgy Intern PRODUCTION SCENIC Nina Ball Scenic Designer Joe Weiss UCSC Theater Arts Liaison Mark Hoagland Master Carpenter Joseph Hultquist Master Carpenter Paul Rossi Festival Crew LeadCarpenter Brandon Blum Festival Crew Richard Rossi Festival CrewCarpenter Victoria York Festival Crew OPERA SAN JOSE SCENE SHOP John Draginoff Technical Director Ariel Lacey Scene Shop Supervisor Kevin Luck Carpenter Nick Ruiz Carpenter Chris Tucker Carpenter Matthew Vandercook Carpenter Lori Scheper-Kesel Prop Master Chris Kesel Carpenter Prop Artisan Renee Jankowski Scenic Charge Artist Karen McNulty Painter Migi Oey Painter Heather Peterson Painter PROPERTIES M Erdman Prop Master Austin Kottkamp Props Artisan Zav Hershfield Props Artisan Lydia C. Bushfield Blood Tech Christina Garafola Fringe Props DesignerMaster Shaun Carroll Props Artisan Sara Wilbourne Props Assistant Natalie Silva Props Intern COSTUMES David Mickelsen Designer B. Modern Designer Tamara Cooper Costume Shop Manager Giusi Cappella Draper Cutter Wardrobe Norma Jean McGee DraperCutter Gail Nichols Stitcher Tracy Todd Smith CraftsStitcher Jessica Carter Wig MistressHair Jamie Costin Assistant Costume Designer Wardrobe Jean-Luc DeLadurantaye Assistant Costume Designer Wardrobe Lexa Grace Assistant Costume Designer Fringe Costume Designer Wardrobe Head Elysia Ellis Costume Wardrobe Intern Ashley Hu Costume Wardrobe Intern Sarah Paull Costume Wardrobe Intern Sophia Warren Jr. Costume Intern Josie Murphy-Harris Jr. Costume Intern ELECTRICS Kurt Landisman Lighting Designer Ray Oppenheimer Lighting Designer Eric Mack Lights Sound Supervisor Keira Sullivan Lighting Designer Master Electrician Alyssa Glenn Assistant Master Electrician Hal Day Electrician Will Poulin Electrician David Paul Schimmelman Electrician SOUND Rodolfo Ortega Sound DesignerComposer Brian Glasscock Sound Engineer Fringe Sound DesignerBoard Operator Lily Sorenson Sound Engineer CREW Austin Kottkamp Deck Crew Paul Rossi Deck Crew Keira Sullivan Light Board Operator Hal Day Sound Board Operator Mark Hoagland Set Strike Paul Rossi Set Strike Richard Rossi Set Strike Austin Kottkamp Props Strike Eric Mack Electrics Strike Hal Day Electrics Strike Brain Glasscock Electrics Strike Alyssa Glen Electrics Strike Keira Sullivan Electrics Strike Tracey Shaw Costume Strike Lead Jamie Costin Costume Strike Jean-Luc DeLadurantaye Costume Strike AUDIENCE SERVICES FRONT OF HOUSE Tracye Lawson Audience Services Manager Rafferty Lincoln Lead House Manager Kristina Miller House Manager Joshua Price Asst. House ManagerChair Rental Lulu Zilinskas Asst. House ManagerChair Rental Nick Larry Asst. House Manager Jenaro Ordonez Asst. House Manager UCSC TICKET OFFICE Jessica Bond Ticket Office Manager Kim Nelson Asst Ticket Office Manager Lead Cashiers Ashley Stephens Tatiana Gefter Cashiers Alberto Barajas Alexis Kallenberger Sandra Rubio Denotes Member of Actors Equity Association the Union of Professional Actors and Stage Managers in the US.